1396/07/27
مطالب ستاد صیانت
 

از مقایسه دو واژه‌ی «حجاب» و «عفاف» معلوم می شود که هر دو در اصل معنای منع و جدایی مشترکاند. با این تفاوت که منع و بازداری در حجاب مربوط به ظاهر است، ولی منع و بازداری در عفت، مربوط به باطن و برخاسته از درون است؛ البته با توجه به تأثیر متقابل ظاهر و باطن بر یکدیگر، بین حجاب و پوشش ظاهری و عفت و حیای باطنی ارتباط وجود دارد.

کتاب " مسئله حجاب " نوشته شهید مرتضی مطهری 

دریافت و دانلود کتاب

نمونه ای از روش نگارش گزارش مصور

 

راهنمای  تهیه گزارش  متنی و مصور عملکرد ستاد صیانت

راهنمای نگارش و  تهیه گزارش مصور عملکرد ستاد صیانت  

 

درباره ستاد صیانت

 

درباره ستاد صیانت از حقوق شهروندی و ترویج و گسترش فرهنگ عفاف و حجاب:

مقدمه :

رعایت حقوق شهروندی از مفاهیم مهم و برجسته در نظام حقوق داخلی و بین المللی است. این حقوق شهروندی ریشه در مفاهیم قرآنی و اسلامی نیز دارد. در آیه 70 سوره مبارکه اسراء به صراحت بر کرامت ذاتی و جایگاه رفیع انسان تاکید شده است :

(وَ لَقَدْ کَرَمْنا بَنی اَدَمَ وَ حَمَلْناهُم فِی الْبَرَ وَ اَلْبَحْرِ وَ رَزَقْناهُمْ مِن الطَیِّباتِ وَ فَضَلْناهُم عَلی کَثیرَ مِمِّن خَلَقْنا تَفْضِیلاً  ما انسان ها را گرامی داشتیم، و آنها را در خشکی و دریا، ( بر مرکب های راهوار ) حمل کردیم و از انواع روزی های پاکیزه به آنها روزی دادیم و آنها را از بسیاری از موجوداتی که خلق کرده ایم، برتری بخشیدیم )

 حضرت امام علی(ع) در مورد حقوق مردم می فرماید : « جَعَلَ اللهُ سبحانَهُ حُقُوقَ عِبادِهِ مُقَدَّمَةً لِحُقُوقِهِ فَمَن قامَ بِحُقُوقِ عِبادِاللهِ کانَ ذلِکَ مُؤَدِّیاً اِلَی القِیامِ بِحُقُوقِ اللهِ تَعالی» «خداوند سبحان حقوق بندگانش را بر حقوق خودش مقدم دانسته است پس هرکه حقوق بندگان را رعایت کند، این امر به ادای حقوق خداوند منجر خواهد شد» (شرح غرر الحکم،ج۳، ص۳۷۰)؛

همچنین وجود اصول متعددي از قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران از جمله اصول مندرج در فصل سوم در مورد حقوق ملّت ؛ فراز تاريخي صدور فرمان هشت ماده‌‏اى رهبر کبير انقلاب اسلامی و بنيان‌گذار جمهوري اسلامي ايران حضرت امام‌خميني (قدس سرّه) درباره حقوق مردم، قانون، قوه قضاییه و لزوم اسلامى‌شدن روابط و قوانین، (در تاريخ 24 آذر ماه سال 1361)؛ و دیدگاههای معظم له، در موضوع حقوق شهروندی که می فرماید :«من مکرر اعلام کرده‌ام که در اسلام نژاد، زبان، قوميت و گروه و ناحيه مطرح نيست. تمام مسلمين چه اهل سنت و چه شيعي برادر و برابر و همه برخوردار از همه مزايا و حقوق اسلامي هستند» (صحيفه نور، جلد16، صفحه 443)؛ همچنین منویات مقام معظم رهبری مدظله العالي؛ بیانگر اهمیت و تاکید بر رعایت حقوق شهروندان در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است .

 لازمه شهروندی، برخورداری از حقوق وامتیازات خاص جامعه بدون تبعیض و تمایز است. این بهره مندی از حقوق و مزایا حتی شامل بیگانگانی خواهد بود که مقیم آن جامعه هستند

بدیهی است که شهروندان به عنوان اعضای یک جامعه در حوزه های مختلف مشارکت دارند و در برابر حقوقی که دارند، مسئولیت هایی را نیز در راستای اداره بهتر جامعه و ایجاد نظم بر عهده می گیرند و شناخت این حقوق و تکالیف نقش موثری در ارتقاء شهروندی و ایجاد جامعه ای بر اساس نظم و عدالت دارد

لزوم افزایش رضایت مندی مردم :

با توجه به  اینکه پایه های انقلاب اسلامی بر مردم استوار است و همه مقدرات کشور بر محور اسلامیت و جمهوریت نظام می چرخد و حقوق شهروندی گفتمان غالب انقلاب اسلامی و از برنامه های راهبردی دولت است، از این رو پرداختن به این مهم در همه ابعاد آن وظیفه و رسالت دولت، سازمان های مردم نهاد و همه مسئولان و متولیان امر می باشد.

مردم ایران اسلامی  همواره در صحنه های ملی و مذهبی حضور دارند و در حمایت از نظام سنگ تمام می گذارند. لذا ضرورت دارد برای افزایش رضایت مندی مردم در این خصوص تلاش بیشتری نمود . ارتقای رضایت مندی عمومی در مرحله نخست نیازمند آشنا شدن مردم با حقوق شهروندی است ورضایت مندی عمومی در صورت کاهش تخلفات و فساد اداری، ارتقا می یابد. در زمینه حقوق شهروندی حق و تکلیف با هم مطرح می گردد .

چگونگی شکل گیری ستاد صیانت :

به استناد مصوبه جلسه 566 مورخ 4/5/84 و تصمیم جلسه 589 مورخ 14/6/85 شورای عالی انقلاب  فرهنگی ،  وزیر ارشاد اسلامی به عنوان مسئول پیگیری و نظارت بر امر گسترش فرهنگ عفاف و حجاب منصوب شد .

به موجب ابلاغیه 169493 مورخ 21/9/87 رئیس جمهور به وزیر کشور ستاد صیانت از حریم امنیت عمومی و حقوق شهروندان تشکیل و وظایف مربوط به عفاف و حجاب با وظایف حقوق شهروندی ادغام گردیده و به ستاد صیانت محول می گردد.

اهداف ستاد صیانت در دو راستای کلی جریان دارد :

1- صیانت از حقوق شهروندی (صيانت از حقوق شهروندي ، برخورد كريمانه و محبت آميز با مردم و حفظ كرامت آنان ؛ آگاه سازي مردم از حقوق و تكاليف بمنظور ارتقاء انضباط اجتماعي و قانونگرايي در جامعه)

2- ترویج و گسترش فرهنگ عفاف و حجاب (گسترش و ترويج فرهنگ عفاف و حجاب در جامعه در چارچوب وظايف و ماموريت هاي سازماني ؛ توجه به پوشش مناسب و رعايت شئونات اسلامي در دستگاه هاي اجرايي و نهاد هاي عمومي و... ...)

نکات مهم  :

1)     دستورالعمل های ابلاغي ستاد مركزي صيانت برای   كليه دستگاهها ، سازمانها ، نهاد ها و واحدها  اعم از خصوصی یا دولتی لازم الاجرا می باشد

2)     روساي ستاد صيانت دستگاه هاي اجرايي ( مدیران و روسای دستگاهها )  ضمن فعال تر كردن ستاد صيانت ، نسبت به اجرايي كردن برنامه ها و ابلاغيه هاي ستاد مركزي صيانت بويژه مصوبه  427 شوراي عالي انقلاب فرهنگي و ارتقاء اثر بخشي آن ها اهتمام ويژه داشته باشند.

3)     اجرای موفقیت آمیز برنامه های ستاد صیانت نیازمند همکاری همه دستگاه های اجرایی است، و وزارت کشور در سطح ملی  وبه تبع آن  استانداری در سطح استان مسئولیت هماهنگی دستگاه ها و نظارت بر انجام وظایف را دارد.

4)     با توجه به وجود ستادهاي متعدد همچون : شوراي فرهنگي، ستاد اقامه نماز، ستاد احياي امر به معروف و نهی از منکر و .... در دستگاه ها، روساي ستاد صيانت دستگاههاي اجرايي مي توانند با تشكيل جلسه با حضور همه اعضاي ستادها ، موضوعات و عناوين مشترك را دنبال كنند و با اين كار از تشكيل جلسات متعدد و موازي كاري جلوگيري نمايند.

5)     روساي ستاد صيانت با كمك دبيران مربوطه و ساير اعضاي ستاد نسبت به بررسي و نظارت مستمر بر اقدامات واحدها و مراكز تابعه و واحدهاي شهرستانی خود  اقدام نمايند.

6)      ستاد صيانت دستگاه ها در خصوص آموزش موضوعات مربوط به حجاب و عفاف و حقوق شهروندی برای مديران و كاركنان و بهره مندي از برنامه هاي مشاوره اي و همچنين برپايي كلاس هاي اخلاق به صورت ماهانه اقدام کنند .

7)     علماء و ائمه محترم جمعه ، اساتيد حوزه و دانشگاه، مسئولان صدا و سيما و ساير رسانه ها نسبت به ارتقای آگاهی های مردم در خصوص حقوق و تکالیف شهروندی و فرهنگ عفاف و حجاب همکاری نمایند .

8)     نقش رسانه ها خصوصا رسانه ملی در بهبود وضعیت عفاف و حجاب در جامعه  غیر قابل انکار است  رسانه ها در تقویت و ارتقای فرهنگ عفاف و حجاب فعالیت بیشتری داشته باشند

9)     در اجراي برنامه هاي ترويج عفاف و حجاب در دستگاه ها ، اهتمام بيشتري صورت پذيرد .

10) در صورت امکان (  ترجیحا ) مدير بازرسي دستگاه ها به عنوان دبير حقوق شهروندي ستاد صيانت منصوب شود (در غیر اين صورت يكي دیگر از مسئولان سازمان، دبيری حقوق شهروندي را بعهده گیرد و مدير بازرسي با ايشان همكاري نمايد)

11)  ستاد صیانت از حقوق شهروندي باید پيگير ارتقاي فرهنگ صيانت از حقوق شهروندي، تكريم ارباب رجوع و كاهش تخلفات اداري از طريق واحدهاي ذيربط در دستگاه مربوطه(همچون آموزش، روابط عمومي، هيات هاي رسيدگي به تخلفات و ...) باشد..

 

12)  طی مصوبه 427 شوراي عالي انقلاب فرهنگي ، 310 بند وظیفه در خصوص عفاف و حجاب برای 24 دستگاه تعریف شده است این دستگاهها علاوه بر برنامه های درون سازمانی باید در اجرای برنامه ها و وظایف  برون سازمانی خود تلاش بیشتری نموده و گزارش اقدامات را  به ستاد استانی صيانت ارسال کنند .

سال 1396

 

 

 

فرازی از رساله حقوق حضرت امام سجاد (ع)

 

حضرت امام سجاد (ع)

و  اما حق همسایه پس بر تو واجب است که حافظ منافـع او در غیابش و حافظ کرامت او در حضورش باشی؛ و در هردو حال (حضور و غیاب )یار و مددگار او باشی  برای یافتن عیبهای او تجسس نکن و اگر ناخود آگاه و بـدون قصد متوجه عیبی در او شدی ؛ چون دژ محکم و پردهء ضخیمی باش وعیب او را بپوشان طوریکـه هیچ کس به هیچ عنوان متوجه آن عیب از ناحیهء تو نشود .

در گرفتاری تنهایش نگذار و اگر خداوند به او نعمتی عطا کرد حسد نورز ؛ لغزشهایش را ببخش و از خطاهایش درگذر ... با همسایه ات معاشرت نیکو و انسانی داشته باش .

 

 

 

.