ستاد صیانت

مطالب ستاد صیانت

*دستور العمل ها
*دیدگاهها و مقالات
*اخبار و گزارش ها
*فرم های مورد نیاز
*ارتباط با ستاد صیانت استان
 

از مقایسه دو واژه‌ی «حجاب» و «عفاف» معلوم می شود که هر دو در اصل معنای منع و جدایی مشترک‎اند. با این تفاوت که منع و بازداری در حجاب مربوط به ظاهر است، ولی منع و بازداری در عفت، مربوط به باطن و برخاسته از درون است؛ البته با توجه به تأثیر متقابل ظاهر و باطن بر یکدیگر، بین حجاب و پوشش ظاهری و عفت و حیای باطنی ارتباط وجود دارد.
کتاب ” مسئله حجاب ” نوشته شهید مرتضی مطهری
دریافت و دانلود کتاب

نمونه ای از روش نگارش گزارش مصور

راهنمای  تهیه گزارش  متنی و مصور عملکرد ستاد صیانت

راهنمای نگارش و  تهیه گزارش مصور عملکرد ستاد صیانت  

 

درباره ستاد صیانت

 
گزارش برگزاری
 همایش آموزشی – توجیهی ویژه دبیران ستاد های صیانت از حریم امنیت عمومی و حقوقی و گسترش فرهنگ عفاف و حجاب
در همایش آموزشی توجیهی ویژه دبیران ستادهای صیانت از حریم امنیت عمومی و حقوق شهروندی استان خوزستان که  با حضور حجت الاسلام حسن زاده امام جمعه موقت اهواز، دکترحسین زاده معاون سیاسی اجتماعی استانداری و دبیران ستادهای صیانت دستگاه های اجرایی استان برگزار شد، اساتید حوزه و دانشگاه درخصوص ترویج و گسترش فرهنگ عفاف و حجاب و مسائل مربوط به حقوق شهروندی مطالبی بیان نمودند.
در این همایش که به میزبانی اداره کل امور اجتماعی و فرهنگی استان و با حضور آقای کریمی کیا مدیرکل این اداره کل در محل استانداری برگزار شد، دبیران ستاد صیانت از حریم امنیت عمومی و حقوق شهروندی فرمانداری ها ، دستگاه های اجرایی، ادارات، شرکت ها و سایر مجموعه ها حضور داشتند این  همایش روز دوشنبه۳۰ مرداد ماه سالجاری در سالن شهید هاشمی استانداری خوزستان برگزار شد.
 
دکتر حسین زاده، معاون سیاسی و اجتماعی استانداری خوزستان در این همایش  از مجموعه اداره کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خوزستان بواسطه برگزاری برنامه های اجرایی و آموزشی در سطح استان تشکر و قدردانی کرد و گفت:همگان در حوزه های مختلف نیاز به آموزش و استفاده از تجربیات یکدیگر داریم تا در دو محور صیانت از حریم امنیت عمومی و حقوقی و گسترش فرهنگ عفاف و حجاب عملکردی تاثیرگذار داشته باشیم.
وی ادامه داد: برگزاری دوره های آموزشی و آشنایی با مسایل جدید در دو محور مذکور می تواند به تاثیرگذاری کمک کند و البته باید نتیجه آن را در رضایت اجتماعی مردم احساس کنیم.
دکتر حسین زاده با اشاره به آموزه هایی دینی درمقوله هایی از قبیل عفاف، حجاب و راستگویی گفت: این آموزه ها چون مبتنی بر فطرت انسانی است لذا طرح آنها در جامعه به دلیل انطباق باعث پذیرش راحت خواهد بود. اما آنچه ما را در راستای پذیرش و انطباق در جامعه دچار مشکل کرده ، روشهای مورد استفاده است.لذا شیوه های کاربردی پیام ها و آموزه های دینی را برای اینکه زمینه پذیرش و رشد را فراهم کنیم،بسیار مهم است و باید اصلاح شوند.
وی به عملکرد ۹ ماه گذشته معاونت سیاسی و اجتماعی استانداری خوزستان اشاره کرد و گفت: در مقوله های فرهنگی و اجتماعی توانسته ایم جهشی را بوجود آوریم و تدریجا در سطح استان نمود پیدا خواهند کرد.
معاون سیاسی استاندار گفت: نرخ برخی از آسیب های اجتماعی خوزستان نسبت به میانگین کشوری بالاتر است و در این زمینه اقداماتی در حال انجام است.تیم های مطالعاتی پیرامون این موضوعات تشکیل داده ایم تا اقداماتی را که در حوزه های فرهنگی و اجتماعی دنبال می شود،مبتنی بر یک نگاه پژوهش محور باشد
مدیر کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خوزستان  نیز در این همایش گفت: صیانت ازحریم امنیت عمومی و عفاف و حجاب از جمله مسائلی است که در سال های اخیر در حوزه سیاستگذاری در برنامه های حاکمیتی کشور  قرار گرفته است. بر این اساس دولت موظف شده این شاخص را ،که یک ضرورت در جامعه تلقی می شود ،توسعه دهد.
محمد صادق کریمی کیا افزود: در حوزه حاکمیتی نه فقط دولت بعنوان قوه مجریه بلکه کل نظام مقدس جمهوری اسلامی متعهد به پیگیری حقوق شهروندان و هم چنین تکالیف شهروندان نسبت به حاکمیت است و این مهم نیازمند آموزش و فرهنگ سازی است. متاسفانه این شاخص ها در حوزه ستاد صیانت از امنیت عمومی و حقوق شهروندی استان خوزستان مغفول مانده است.
 
وی با اشاره به منشور حقوق شهروندی که اواخر سال گذشته توسط ریاست جمهوری ابلاغ شد، ادامه داد: در این منشور سیاست کلی و مصادیق دولت مبنی بر اینکه چه رویکردی نسبت به این قضیه دارد، مطرح شده است. مباحثی از قبیل حقوق مدنی،اجتماعی، اقتصادی و تمام آن حقوقی که مترتب حقی است و در قانون اساسی آمده، بیان شده و دولت را ملزم به پیگیری این حقوق برای شهروندان کرده است.
کریمی کیا تصریح کرد: در استان ها این موضوع بر عهده معاونت سیاسی – اجتماعی استانداری ها محول شده است و این معاونت وظیفه دارد مصادیق آن را در دستگاههای مختلف رصد و در نهایت اولویت کند.
این مقام مسئول به برگزاری این همایش اشاره کرد و گفت: امیدواریم این جلسه شروع خوبی برای توجه به حقوق شهروندی و آموزش های مترتب بر آن  باشد.وی از همه دبیران ستاد صیانت از حریم امنیت عمومی خواست جدیت و علاقه را سرلوحه کار خود قرار دهند و در مباحث آموزش، جدیت داشته باشند تا به توسعه استان کمک کنند.
کریمی کیا آگاهی از عملکرد ادارات را حق مسلم شهروندان خوزستانی دانست و گفت: همه ما نسبت به آنچه که در استان می گذرد مسئولیم و باید تابو بی تفاوتی در خوزستان شکسته شود و حق و حقوق شهروندان استان استیفا شود.
 
در پایان مدیرکل امور اجتماعی استانداری،عدم آموزش در همه حوزه ها را پاشنه آشیل استان خوزستان دانست و تاکید کرد: در بحث حقوق شهروندی با کاستی های بسیاری روبرو هستیم و امیدواریم با خرد جمعی و همچنین دستورالعمل هایی که در اختیار شما قرار می گیرد، استان را در جایگاه مناسبی قرار دهیم.
درباره ستاد صیانت از حقوق شهروندی و ترویج و گسترش فرهنگ عفاف و حجاب:
مقدمه :
رعایت حقوق شهروندی از مفاهیم مهم و برجسته در نظام حقوق داخلی و بین المللی است. این حقوق شهروندی ریشه در مفاهیم قرآنی و اسلامی نیز دارد. در آیه ۷۰ سوره مبارکه اسراء به صراحت بر کرامت ذاتی و جایگاه رفیع انسان تاکید شده است :
(وَ لَقَدْ کَرَمْنا بَنی اَدَمَ وَ حَمَلْناهُم فِی الْبَرَ وَ اَلْبَحْرِ وَ رَزَقْناهُمْ مِن الطَیِّباتِ وَ فَضَلْناهُم عَلی کَثیرَ مِمِّن خَلَقْنا تَفْضِیلاً  ما انسان ها را گرامی داشتیم، و آنها را در خشکی و دریا، ( بر مرکب های راهوار ) حمل کردیم و از انواع روزی های پاکیزه به آنها روزی دادیم و آنها را از بسیاری از موجوداتی که خلق کرده ایم، برتری بخشیدیم )
حضرت امام علی(ع) در مورد حقوق مردم می فرماید : « جَعَلَ اللهُ سبحانَهُ حُقُوقَ عِبادِهِ مُقَدَّمَهً لِحُقُوقِهِ فَمَن قامَ بِحُقُوقِ عِبادِاللهِ کانَ ذلِکَ مُؤَدِّیاً اِلَی القِیامِ بِحُقُوقِ اللهِ تَعالی» «خداوند سبحان حقوق بندگانش را بر حقوق خودش مقدم دانسته است پس هرکه حقوق بندگان را رعایت کند، این امر به ادای حقوق خداوند منجر خواهد شد» (شرح غرر الحکم،ج۳، ص۳۷۰)؛
همچنین وجود اصول متعددی از قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران از جمله اصول مندرج در فصل سوم در مورد حقوق ملّت ؛ فراز تاریخی صدور فرمان هشت ماده‌‏اى رهبر کبیر انقلاب اسلامی و بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام‌خمینی (قدس سرّه) درباره حقوق مردم، قانون، قوه قضاییه و لزوم اسلامى‌شدن روابط و قوانین، (در تاریخ ۲۴ آذر ماه سال ۱۳۶۱)؛ و دیدگاههای معظم له، در موضوع حقوق شهروندی که می فرماید :«من مکرر اعلام کرده‌ام که در اسلام نژاد، زبان، قومیت و گروه و ناحیه مطرح نیست. تمام مسلمین – چه اهل سنت و چه شیعی – برادر و برابر و همه برخوردار از همه مزایا و حقوق اسلامی هستند» (صحیفه نور، جلد۱۶، صفحه ۴۴۳)؛ همچنین منویات مقام معظم رهبری مدظله العالی؛ بیانگر اهمیت و تاکید بر رعایت حقوق شهروندان در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است .
لازمه شهروندی، برخورداری از حقوق وامتیازات خاص جامعه بدون تبعیض و تمایز است. این بهره مندی از حقوق و مزایا حتی شامل بیگانگانی خواهد بود که مقیم آن جامعه هستند.
بدیهی است که شهروندان به عنوان اعضای یک جامعه در حوزه های مختلف مشارکت دارند و در برابر حقوقی که دارند، مسئولیت هایی را نیز در راستای اداره بهتر جامعه و ایجاد نظم بر عهده می گیرند و شناخت این حقوق و تکالیف نقش موثری در ارتقاء شهروندی و ایجاد جامعه ای بر اساس نظم و عدالت دارد.
لزوم افزایش رضایت مندی مردم :
با توجه به  اینکه پایه های انقلاب اسلامی بر مردم استوار است و همه مقدرات کشور بر محور اسلامیت و جمهوریت نظام می چرخد و حقوق شهروندی گفتمان غالب انقلاب اسلامی و از برنامه های راهبردی دولت است، از این رو پرداختن به این مهم در همه ابعاد آن وظیفه و رسالت دولت، سازمان های مردم نهاد و همه مسئولان و متولیان امر می باشد.
مردم ایران اسلامی  همواره در صحنه های ملی و مذهبی حضور دارند و در حمایت از نظام سنگ تمام می گذارند. لذا ضرورت دارد برای افزایش رضایت مندی مردم در این خصوص تلاش بیشتری نمود . ارتقای رضایت مندی عمومی در مرحله نخست نیازمند آشنا شدن مردم با حقوق شهروندی است ورضایت مندی عمومی در صورت کاهش تخلفات و فساد اداری، ارتقا می یابد. در زمینه حقوق شهروندی حق و تکلیف با هم مطرح می گردد .
چگونگی شکل گیری ستاد صیانت :
به استناد مصوبه جلسه ۵۶۶ مورخ ۴/۵/۸۴ و تصمیم جلسه ۵۸۹ مورخ ۱۴/۶/۸۵ شورای عالی انقلاب  فرهنگی ،  وزیر ارشاد اسلامی به عنوان مسئول پیگیری و نظارت بر امر گسترش فرهنگ عفاف و حجاب منصوب شد .
به موجب ابلاغیه ۱۶۹۴۹۳ مورخ ۲۱/۹/۸۷ رئیس جمهور به وزیر کشور ستاد صیانت از حریم امنیت عمومی و حقوق شهروندان تشکیل و وظایف مربوط به عفاف و حجاب با وظایف حقوق شهروندی ادغام گردیده و به ستاد صیانت محول می گردد.
اهداف ستاد صیانت در دو راستای کلی جریان دارد :
۱- صیانت از حقوق شهروندی (صیانت از حقوق شهروندی ، برخورد کریمانه و محبت آمیز با مردم و حفظ کرامت آنان ؛ آگاه سازی مردم از حقوق و تکالیف بمنظور ارتقاء انضباط اجتماعی و قانونگرایی در جامعه)
۲- ترویج و گسترش فرهنگ عفاف و حجاب (گسترش و ترویج فرهنگ عفاف و حجاب در جامعه در چارچوب وظایف و ماموریت های سازمانی ؛ توجه به پوشش مناسب و رعایت شئونات اسلامی در دستگاه های اجرایی و نهاد های عمومی و… …)
نکات مهم  :
۱)     دستورالعمل های ابلاغی ستاد مرکزی صیانت برای   کلیه دستگاهها ، سازمانها ، نهاد ها و واحدها  اعم از خصوصی یا دولتی لازم الاجرا می باشد
۲)     روسای ستاد صیانت دستگاه های اجرایی ( مدیران و روسای دستگاهها )  ضمن فعال تر کردن ستاد صیانت ، نسبت به اجرایی کردن برنامه ها و ابلاغیه های ستاد مرکزی صیانت بویژه مصوبه  ۴۲۷ شورای عالی انقلاب فرهنگی و ارتقاء اثر بخشی آن ها اهتمام ویژه داشته باشند.
۳)     اجرای موفقیت آمیز برنامه های ستاد صیانت نیازمند همکاری همه دستگاه های اجرایی است، و وزارت کشور در سطح ملی  وبه تبع آن  استانداری در سطح استان مسئولیت هماهنگی دستگاه ها و نظارت بر انجام وظایف را دارد.
۴)     با توجه به وجود ستادهای متعدد همچون : شورای فرهنگی، ستاد اقامه نماز، ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر و …. در دستگاه ها، روسای ستاد صیانت دستگاههای اجرایی می توانند با تشکیل جلسه با حضور همه اعضای ستادها ، موضوعات و عناوین مشترک را دنبال کنند و با این کار از تشکیل جلسات متعدد و موازی کاری جلوگیری نمایند.
۵)     روسای ستاد صیانت با کمک دبیران مربوطه و سایر اعضای ستاد نسبت به بررسی و نظارت مستمر بر اقدامات واحدها و مراکز تابعه و واحدهای شهرستانی خود  اقدام نمایند.
۶)      ستاد صیانت دستگاه ها در خصوص آموزش موضوعات مربوط به حجاب و عفاف و حقوق شهروندی برای مدیران و کارکنان و بهره مندی از برنامه های مشاوره ای و همچنین برپایی کلاس های اخلاق به صورت ماهانه اقدام کنند .
۷)     علماء و ائمه محترم جمعه ، اساتید حوزه و دانشگاه، مسئولان صدا و سیما و سایر رسانه ها نسبت به ارتقای آگاهی های مردم در خصوص حقوق و تکالیف شهروندی و فرهنگ عفاف و حجاب همکاری نمایند .
۸)     نقش رسانه ها خصوصا رسانه ملی در بهبود وضعیت عفاف و حجاب در جامعه  غیر قابل انکار است  رسانه ها در تقویت و ارتقای فرهنگ عفاف و حجاب فعالیت بیشتری داشته باشند
۹)     در اجرای برنامه های ترویج عفاف و حجاب در دستگاه ها ، اهتمام بیشتری صورت پذیرد .
۱۰) در صورت امکان (  ترجیحا ) مدیر بازرسی دستگاه ها به عنوان دبیر حقوق شهروندی ستاد صیانت منصوب شود (در غیر این صورت یکی دیگر از مسئولان سازمان، دبیری حقوق شهروندی را بعهده گیرد و مدیر بازرسی با ایشان همکاری نماید)
۱۱)  ستاد صیانت از حقوق شهروندی باید پیگیر ارتقای فرهنگ صیانت از حقوق شهروندی، تکریم ارباب رجوع و کاهش تخلفات اداری از طریق واحدهای ذیربط در دستگاه مربوطه(همچون آموزش، روابط عمومی، هیات های رسیدگی به تخلفات و …) باشد..
 
۱۲)  طی مصوبه ۴۲۷ شورای عالی انقلاب فرهنگی ، ۳۱۰ بند وظیفه در خصوص عفاف و حجاب برای ۲۴ دستگاه تعریف شده است این دستگاهها علاوه بر برنامه های درون سازمانی باید در اجرای برنامه ها و وظایف  برون سازمانی خود تلاش بیشتری نموده و گزارش اقدامات را  به ستاد استانی صیانت ارسال کنند .

 
 

 
فرازی از رساله حقوق حضرت امام سجاد (ع)

 
حضرت امام سجاد (ع)
و  اما حق همسایه پس بر تو واجب است که حافظ منافـع او در غیابش و حافظ کرامت او در حضورش باشی؛ و در هردو حال (حضور و غیاب )یار و مددگار او باشی  برای یافتن عیبهای او تجسس نکن و اگر ناخود آگاه و بـدون قصد متوجه عیبی در او شدی ؛ چون دژ محکم و پردهء ضخیمی باش وعیب او را بپوشان طوریکـه هیچ کس به هیچ عنوان متوجه آن عیب از ناحیهء تو نشود .
در گرفتاری تنهایش نگذار و اگر خداوند به او نعمتی عطا کرد حسد نورز ؛ لغزشهایش را ببخش و از خطاهایش درگذر … با همسایه ات معاشرت نیکو و انسانی داشته باش .
 
 
 

.